Enantyum: co to jest, wskazania i skutki uboczne - Medyczny - 2023 (2023)

Enantyum: co to jest, wskazania i skutki uboczne - Medyczny - 2023 (1)

Zawartość

 • Co to jest Enantyum?
 • Kiedy wskazane jest jego użycie?
 • Jakie skutki uboczne może generować?
 • Pytania i odpowiedzi dotyczące Enantyum
 • 1. Jaką dawkę należy przyjąć?
 • 2. Jak długo trwa zabieg?
 • 3. Czy generuje zależność?
 • 4. Czy mogę tolerować jego działanie?
 • 5. Czy mogę być uczulony?
 • 6. Czy osoby starsze mogą to przyjąć?
 • 7. Czy dzieci mogą to przyjąć?
 • 8. W jakich przypadkach jest to przeciwwskazane?
 • 9. Jak i kiedy należy go przyjmować?
 • 10. Czy wchodzi w interakcje z innymi lekami?
 • 11. Czy można go spożywać w czasie ciąży? A podczas karmienia piersią?
 • 12. Czy mogę prowadzić samochód, jeśli jestem w trakcie leczenia?
 • 13. Czy przedawkowanie jest niebezpieczne?
 • 14. Co się stanie, jeśli pominę dawkę?
 • 14. Czy mogę pić alkohol w trakcie leczenia?

Enantyum: co to jest, wskazania i skutki uboczne - Medyczny - 2023 (2)

Enantyum jest lekiem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, dzięki czemu służy odpowiednio do zmniejszenia bólu, zmniejszenia stanu zapalnego i obniżenia temperatury ciała (gorączki). Lekarze zwykle przepisują go w określonych przypadkach bólu mięśni lub stawów oraz w niektórych okresach pooperacyjnych.

Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, rodziny leków, w której znajdziemy również m.in. ibuprofen i aspirynę. Jednak ze względu na jego skutki uboczne i silne działanie, Enantyum powinno być powściągliwe w bardzo specyficznych przypadkach ostrego bólu.

Można go otrzymać tylko na receptę, a samoleczenie jest oczywiście bardzo niebezpieczne. W rzeczywistości należy go przyjmować przez bardzo krótkie okresy czasu, nigdy dłużej niż tydzień.

Dlatego, w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości, w dzisiejszym artykule porozmawiamy o Enantyum, szczegółowo opisując, czym jest, w jakich przypadkach jest wskazany (a dla których nie) i jakie są jego skutki uboczne , oprócz oferowania obszernej listy pytań i odpowiedzi.


 • Zalecamy przeczytanie: „10 najczęściej używanych leków przeciwzapalnych: do czego służy każdy z nich?”

Co to jest Enantyum?

Enantyum to nazwa handlowa leku, którego substancją czynną jest deksketoprofen. W naszym ciele cząsteczka ta wywołuje szereg zmian fizjologicznych, których kulminacją jest bardzo silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Po spożyciu Enantyum deksketoprofen przepływa przez nasz układ krążenia, modyfikując funkcjonalność komórek, przez które przechodzi. W tym sensie substancja czynna blokuje syntezę prostaglandyn, molekuł odpowiedzialnych z jednej strony za stymulację przekazywania impulsów elektrycznych związanych z bólem, az drugiej za wzmacnianie reakcji zapalnych organizmu.

Blokując syntezę i uwalnianie tego hormonu, Enantyum osiąga zmniejszyć uczucie bólu (ponieważ neurony przestają przekazywać bolesne sygnały do ​​mózgu, a to ich nie przetwarza) i zmniejszają stan zapalny dowolnego narządu lub tkanki ciała.

(Video) dexketoprofen dose ,,uses,,side effectsالاستخدام والجرعة،،وهل يستخدم للحامل والمرضع


 • Zalecamy przeczytanie: „14 rodzajów bólu, które istnieją (i cechy)”

Dodatkowo wykazuje silne działanie przeciwgorączkowe, czyli obniża temperaturę ciała, co sprawia, że ​​Enantyum służy również do obniżania gorączki, gdy jesteśmy chorzy.

Podsumowując, Enantyum służy, technicznie rzecz biorąc, do łagodzenia (nie leczenia) objawów wszystkich tych patologii, które objawiają się bólem, stanem zapalnym i gorączką. Jednak ze względu na skutki uboczne często jest to jeden z ostatnich wyborów, jeśli chodzi o środki przeciwzapalne.

Tylko w poważniejsze sytuacje Enantyum jest przepisywane, ponieważ jeśli ból i stan zapalny są łagodne, znacznie lepiej jest uciekać się do słabszych, takich jak aspiryna lub ibuprofen. Zobaczmy jednak, w jakich przypadkach wskazane jest jego administrowanie.

Enantyum: co to jest, wskazania i skutki uboczne - Medyczny - 2023 (3)

Struktura chemiczna Dexketoprofenu, aktywnego składnika Enantyum.


Kiedy wskazane jest jego użycie?

Jak już mówiliśmy, Enantyum ma silne właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i zmniejszające gorączkę, ale to nie znaczy, że można go przepisać w celu złagodzenia objawów wszystkich chorób lub urazów, które występują przy tej patologii.

Tylko lekarz określi, kiedy zaleca się stosowanie tego leku, ponieważ to on powinien ocenić potrzebę pacjenta, aby złagodzić objawy. A ze względu na skutki uboczne Enantyum nie jest zalecane we wszystkich przypadkach bólu, stanów zapalnych i gorączki.

Enantyum jest wskazany tylko u dorosłych pacjentów cierpiących na patologię występującą z ostrymi epizodami bólu, tj. nie podawać pacjentom z przewlekłym bólem. W rzeczywistości, jak zobaczymy, leczenia Enantyum nie należy przedłużać o więcej niż tydzień, dlatego jest ono zarezerwowane dla dorosłych z ostrym i intensywnym bólem, który uniemożliwia im odpowiednie samopoczucie fizyczne i/lub emocjonalne.

(Video) ¡PELIGRO! REMEDIOS que DESTRUYEN TUS RIÑONES| MEDICAMENTOS que CAUSAN INSUFICIENCIA RENAL

W tym sensie Enantyum jest wskazany w leczeniu bólu pooperacyjnego (po operacji jest prawie zawsze przepisywany, zwłaszcza cesarskie cięcie), stawów (skręcenia, zapalenie ścięgien, zapalenie kaletki ...) i mięśni (przykurcze, uraz, lumbago, ból szyi ... ). Podobnie można go przepisać w określonych godzinach, gdy ból jest silniejszy niż normalnie u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów lub zapaleniem stawów, które w tym przypadku są bólami stawów.

 • Zalecamy przeczytanie: „6 różnic między zapaleniem stawów a chorobą zwyrodnieniową stawów”

Poza medycyną, Enantyum jest również kluczowym elementem w stomatologii, ponieważ w obliczu bardzo intensywnych bólów zębów lub po operacjach ekstrakcji zęba, lek ten jest skutecznym sposobem łagodzenia bólu do czasu powrotu organizmu do zdrowia.Ilekroć lekarz uzna to za konieczne, Enantyum może być wskazany w celu złagodzenia skurczów menstruacyjnych, jeśli są one bardzo intensywne.

Poza tym Enantyum nie jest zalecane. Podsumowując, jego podawanie jest zarezerwowane dla sytuacji pooperacyjnych, bólów zębów, zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów, bólów menstruacyjnych oraz bardzo ostrych bólów stawów i mięśni. Pomimo tego, co często się mówi, Enantyum nie pomaga łagodzić bólów głowy ani migren.


 • Zalecamy przeczytanie: „6 różnic między migreną a bólem głowy”

Enantyum: co to jest, wskazania i skutki uboczne - Medyczny - 2023 (4)

W okresie pooperacyjnym Enantyum jest najlepszym lekiem łagodzącym ból po operacji.

Jakie skutki uboczne może generować?

Prawdziwym powodem, dla którego Enantyum jest zarezerwowane dla ostrych przypadków bólu i zwykle zaleca się stosowanie innych środków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen lub aspiryna, są właśnie jego skutki uboczne. Większość z nich wynika z podrażnienia nabłonka przewodu pokarmowego, ale jest ich więcej. Zobaczmy je.

 • Częsty: Dotykają 1 na 10 osób i zwykle składają się z nudności, wymiotów, bólu brzucha, biegunki i innych zaburzeń trawienia. Jak widzimy, jest bardzo prawdopodobne, że biorąc Enantyum cierpimy na te komplikacje, które choć nie są poważne, są denerwujące.


 • Nieczęsty: dotyczy 1 na 100 osób i zwykle obejmuje zawroty głowy, zawroty głowy, nerwowość, bóle głowy, uderzenia gorąca, zapalenie żołądka (stan zapalny błony śluzowej żołądka), zaparcia, suchość w ustach, problemy ze snem, wzdęcia, wysypkę skórną, zmęczenie i osłabienie, zmęczenie, gorączkę uczucie, ogólne złe samopoczucie, dreszcze, senność, kołatanie serca...

  (Video) Aceclofenac and paracetamol ip tablets|Acegic sp tablet uses in Hindi|Serritepeptidase tablets ip

 • Rzadko spotykany: Dotyczą 1 na 1000 osób i zwykle polegają na pojawieniu się wrzodów trawiennych, a nawet ich perforacji (poważna sytuacja), bólach krzyża, trądziku, utracie apetytu, obrzęku krtani, spowolnieniu oddychania, zatrzymaniu płynów, omdleniu, nadciśnieniu, duża liczba oddawania moczu, zmiany w cyklu menstruacyjnym, uszkodzenie prostaty, zapalenie wątroby, niewydolność nerek, nadmierne pocenie się ...

 • Bardzo rzadkie: występują u 1 na 10 000 osób i zwykle obejmują wstrząs anafilaktyczny (zagrażające życiu reakcje alergiczne), owrzodzenia skóry, narządów płciowych i jamy ustnej, obrzęk twarzy, trudności w oddychaniu, niedociśnienie, zmniejszenie liczby białych krwinek i płytek krwi, nadwrażliwość na światło , niewyraźne widzenie, dzwonienie w uszach ...


Jak widzimy, Enantyum powoduje potencjalnie poważne skutki uboczneDlatego nie jest zarezerwowany tylko dla wyjątkowych przypadków ostrego bólu, ale nie jest podawany dłużej niż tydzień. I to jest to, że wydłużając go, można rozwinąć komplikacje, które widzieliśmy.


Pytania i odpowiedzi dotyczące Enantyum

Po zrozumieniu, co to jest i przedstawieniu zarówno jego wskazań, jak i skutków ubocznych, wiemy już praktycznie wszystko, co można o tym leku wiedzieć. W każdym razie, ponieważ wiemy, że mogą pojawić się wątpliwości (co zrozumiałe), przygotowaliśmy wybór najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.

1. Jaką dawkę należy przyjąć?

Enantyum jest zwykle sprzedawany w tabletkach lub saszetkach 25 mg. Dawka będzie zależeć od decyzji lekarza, ale zwykle będzie 1 tabletka (lub saszetka) co 8 godzin, maksymalnie 3 tabletki dziennie. Oznacza to, że dzienna dawka może wynosić 25, 50 lub 75 mg.

2. Jak długo trwa zabieg?

Bardzo mało dni. To lekarz określi to, ale w żadnym wypadku nie może to być dłużej niż tydzień, ponieważ ryzyko wystąpienia skutków ubocznych gwałtownie rośnie.

3. Czy generuje zależność?

Nie opisano żadnych przypadków uzależnienia fizycznego ani psychicznego z powodu spożycia Enantyum, ponieważ czas leczenia jest bardzo krótki.


4. Czy mogę tolerować jego działanie?

Podobnie Enantyum nie traci swojej skuteczności w trakcie leczenia. Oznacza to, że ciało nie przyzwyczaja się do tego.

5. Czy mogę być uczulony?

Jak w przypadku wszystkich leków, tak. Możliwe, że jesteś uczulony na którykolwiek z jego związków, dlatego przy najmniejszych oznakach reakcji alergicznej powinieneś natychmiast udać się do szpitala.

6. Czy osoby starsze mogą to przyjąć?

Tak, o ile nie występuje choroba wątroby lub nerek, osoby starsze mogą przyjmować lek bez zmiany dawki.

7. Czy dzieci mogą to przyjąć?

Nie, w żadnym wypadku. Dzieci i osoby poniżej 18 roku życia nigdy nie mogą przyjmować Enantyum, ponieważ nie ma badań potwierdzających jego bezpieczeństwo w nich.

8. W jakich przypadkach jest to przeciwwskazane?

Jest przeciwwskazany w ostatnich trzech miesiącach ciąży, w okresie laktacji, jeśli cierpisz na przewlekłe problemy trawienne, jeśli masz alergię na jego związki (patrz ulotka dołączona do opakowania), jeśli w przeszłości występowały u Ciebie krwawienia z jelit, ciężka niewydolność serca, cierpisz na chorobę Leśniowskiego-Crohna, jesteś odwodniony, masz problemy z krzepliwością krwi... Zresztą w tym sensie nie ma się czym martwić, bo przed przepisaniem lekarz przeanalizuje historię kliniczną i zobaczy, czy to można wziąć Enantyum lub nie.


9. Jak i kiedy należy go przyjmować?

W zależności od dawki zostaną przyjęte 1, 2 lub 3 tabletki (lub saszetki). Tak czy inaczej, tak naprawdę liczy się to, że weźmiesz kilka 15 minut przed obiadem, ponieważ zmniejsza to ryzyko wystąpienia problemów żołądkowych jako efekt uboczny.

10. Czy wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Tak, na wiele i na różne sposoby. Czasami interakcja powoduje utratę skuteczności obu, ale innym razem zwiększa ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Z tego powodu ważne jest, aby powiadomić lekarza o stosowaniu innego leczenia farmakologicznego.

11. Czy można go spożywać w czasie ciąży? A podczas karmienia piersią?

Enantyum należy unikać przez całą ciążę, ponieważ nie jest to zalecane. A w przypadku ostatnich trzech miesięcy i karmienia piersią jest to całkowicie przeciwwskazane. Z tego powodu nie. Nie da się tego zrobić.


12. Czy mogę prowadzić samochód, jeśli jestem w trakcie leczenia?

Enantyum może przeszkadzać w umiejętnościach niezbędnych do prowadzenia pojazdu, więc chociaż nie jest to przeciwwskazane, przed wejściem do samochodu należy bardzo jasno określić, czy nie ma zawrotów głowy lub senności.

13. Czy przedawkowanie jest niebezpieczne?

Mogą być, ponieważ jest to silny lek. Dlatego jeśli zażyłeś więcej Enantyum niż powinieneś, powinieneś natychmiast udać się do szpitala.

14. Co się stanie, jeśli pominę dawkę?

Dopóki jest to coś punktualnego, nic się nie dzieje. Ważne jest, aby nie przyjmować podwójnej dawki w celu wyrównania. Lepiej po prostu pominięcie pominiętej dawki.

14. Czy mogę pić alkohol w trakcie leczenia?

Nie rób. Picie alkoholu podczas leczenia Enantyum znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia skutków ubocznych żołądka, ponieważ alkohol przyczynia się do podrażnień.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Kimberely Baumbach CPA

Last Updated: 11/12/2022

Views: 6071

Rating: 4 / 5 (41 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Kimberely Baumbach CPA

Birthday: 1996-01-14

Address: 8381 Boyce Course, Imeldachester, ND 74681

Phone: +3571286597580

Job: Product Banking Analyst

Hobby: Cosplaying, Inline skating, Amateur radio, Baton twirling, Mountaineering, Flying, Archery

Introduction: My name is Kimberely Baumbach CPA, I am a gorgeous, bright, charming, encouraging, zealous, lively, good person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.